Cs

Použití palmového oleje

Spektrum použití palmového oleje je velice široké a různorodé.

Potravinářství :


Základem je samozřejmě využití v potravinářství, především při fritování, pečení a smažení a to pro vlastnosti, detailně rozepsané v popisu a charakteristice produktu. Palmový olej je možné použít i pro přípravu studených jídel, například salátů, určených k rychlé spotřebě. Není však nejvhodnější takové pokrmy uchovávat v chladu pro vyšší teplotu tuhnutí.

Používá se k výrobě tzv.Shorteningů-palmových tuků, jejichž využití je především v pekařství (zlepšení křehkosti kvality pečených výrobků), ale i v teplé kuchyni a dále margarínů, které nepotřebují hydrogenaci. Tyto produkty používají i čokoládovny a cukrárny na výrobu nejrůznějších zákusků, koláčů, dortů, sušenek, zmrzlin, sladkého pečiva, chleba a v neposlední řadě  k přípravě čokoládových směsí, polev, náplní různých druhů sušenek, bonbónů apod.

Jiná odvětví :


Palmový olej je základem pro výrobu mnoha variací kosmetických produktů, stejně jako například svíček, pracích a čistících přípravků,  ale i mnoha druhů přírodních i chemických léčiv. Stejně jako jiné druhy rostlinných olejů se přidává do biopaliv jako ekologická složka při spalování.

A něco navíc :


Olejové palmy uvolní denně průměrně 21,3 tuny kyslíku, zatímco pohltí v průměru 29,3 tuny kysličníku uhličitého a jeden hektar palmové plantáže.

Při nízkých teplotách, může palmový olej tvořit přirozenou sedlinu. Tento jev v žádném případě novlivňuje kvalitu a je známkou neředěného produktu. Po zahřátí se vrátí do původního stavu.